Okolica

Okolica

Rezerwat przyrody "Sosna Taborska"

Rezerwat obejmuje liczący ponad 230 lat drzewostan z przewagą sosny zwyczajnej rasy taborskiej. Cenione na świecie sosny taborskie wykorzystywane były do budowy masztów żaglowców. Na terenie rezerwatu prowadzone są badania nad długowiecznością drzewostanów. Atrakcją jest 1,5 kilometrowa ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi.

Rezerwat przyrody "rzeka Drwęca"

Najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce. Ochronie podlega środowisko wodne i bytujące w nim ryby: pstrąg, łosoś szlachetny, troć, certa, minóg rzeczny i inne. Ekosystem rzeki stwarza dogodne warunki do występowania licznych gatunków ptactwa wodnobłotnego.

Ostoja bobra na rzece Pasłęce

Rezerwat utworzony w 1970 r w celu zachowania stanowisk bobra. Obejmuje rzekę Pasłękę wraz z gruntami, które przylegają od źródeł rzeki do granic miasta Braniewo, wraz z trzema przepływającymi jeziorami: Sarąg, Łęguty i Isąg. Bobry jeszcze w XVIII w. należały na naszych terenach do zwierząt pospolitych. Jednak wkrótce nastąpiła ich prawie całkowita zagłada. Generalnie uważa się, że zwierzęta te na Warmii i Mazurach zostały wytępione na początku XIX stulecia. Ponownie bobry pojawiły się tu w wyniku świadomej działalności człowieka.

Jezioro Czarne (Kliniak)

Jezioro Czarne jest rezerwatem florystycznym obejmującym śródleśne jeziorko wraz z jego brzegami. Poryblin jeziorny w Polsce spotykany jest niezwykle rzadko. Roślina ta pochodzi z epoki przedlodowcowej i klasyfikowana jest jako relikt borealno-atlantycki – objęta jest ścisłą ochroną. Dno jeziora porasta mech torfowiec.

Pomnik przyrody – najstarsza Sosna Taborska

Najstarsza Sosna Taborska liczy... około 290 lat. Ma 36 metrów wzrostu, a w pasie mierzy.. 3,5 metra. Drewno z Puszczy Taborskiej było szeroko znane na świecie jako najlepszy materiał szkutniczy – zbudowane z niego były maszty prawie wszystkich europejskich bander. Po II wojnie światowej drewno Sosny Taborskiej posłużyło do odbudowy Teatru Narodowego w Warszawie oraz do budowy mola w Sopocie. Dziś Sosnę Taborską chroni rezerwat.

Dąb Perkun – gospodarz lasu

Dąb Perkun jest pomnikiem przyrody – ma 27m wzrostu i liczy około… 600 lat. W jego pniu znajduje się obszerna dziupla z wąskim wejściem, w której swobodnie zmieści się kilka osób.

Barduń

We wsi mieszka autochtoniczna rodzina Mazurów – jedna z nielicznych, jakie po II wojnie światowej nie opuściły Mazur. We wsi zachował się także budynek leśniczówki z drugiej połowy XIX wieku oraz stary cmentarz.

Biesal

Ludność ewangelicka, która tu mieszkała, pobudowała pod koniec XIX wieku kaplicę. Po II wojnie światowej przejęli ją katolicy, nadając jej tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Biesalu zachowały się również drewniane mazurskie chałupy z XIX wieku i murowane domy z przełomu XIX i XX wieku.

Plichta

Plichta zabudowana jest mazurskimi domami z przełomu XIX i XX wieku. W centrum wsi znajduje się piękny, drewniany dom z werandą. Ze wzgórza rozciąga się malownicza panorama wsi. Na skraju miejscowości znajdują się zachowane resztki pomnika poświęconego mieszkańcom poległym w I wojnie światowej (obecnie na prywatnej posesji).

Zawady Małe – pomnik ku czci pomordowanych

W Zawadach Małych dokonała się straszna tragedia – hitlerowcy zamordowali w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku 107 Polaków i 11 Rosjan – więźniów konwojowanych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau (KL) w Działdowie. Przy szosie w lesie znajduje się cmentarz oraz trzy pomniki ku czci zamordowanych.

Perły Mazur Zachodnich

Kanał elbląski łączący Ostródę z Elblągiem

- jedna z odnóg łączy Stare Jabłonki z Ostródą.
Jest sztandarową atrakcją turystyczną, nie tylko zachodniomazurską, ale warmińsko-mazurską, a nawet – polską i światową. Tak wysoka ranga tego systemu szlaków wodnych wynika z unikalności jego rozwiązań w skali światowego budownictwa hydrotechnicznego. Budowany w latach 1844-1881 dla celów gospodarczych – funkcjonuje do dziś wprawiając w podziw turystów. Jest dziełem kultury materialnej i myśli technicznej oraz pomnikiem dziedzictwa cywilizacyjnego.Kanał jest jedynym w Europie kanałem, z czynnym - ponad 120-letnim - systemem lądowego przewozu statków. Cztery śluzy i pięć pochylni, służących pokonaniu niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód pomiędzy mazurskim jeziorem Pniewo a żuławskim jeziorem Druzno, to najoryginalniejsze z rozwiązań, które wyróżniają ten XIX-wieczny cud techniki. Pochylnie, to najbardziej niespotykane urządzenia sprawiające, że statki poruszają się po lądzie pod górę i z góry, na specjalnych szynowych platformach napędzanych kołami wodnymi. Działanie pochylni można podziwiać na terenie gminy Pasłęk i Rychliki, (powiat elbląski). Cały szlak składa się z trzech odcinków głównych o łącznej długości 130 km oraz z wielu odgałęzień wodnych, obejmujących jeziora i żeglowne odcinki rzek. Najdłuższy z nich łączy Ostródę z Elblągiem (stąd nazwa), drugi – Miłomłyn z Iławą, a trzeci – Ostródę ze Starymi Jabłonkami. Poprzez rzekę Elbląg i Zalew Wiślany kanał łączy Mazury z Morzem Bałtyckim.

Pole bitwy pod Grunwaldem

W okolicach wsi Grunwald, na terenie gminy o tej samej nazwie (w powiecie ostródzkim) - miejsce związane z wyjątkowym wydarzeniem w historii Polski. Tutaj, 15 lipca 1410 roku, w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, stoczonej między wojskami krzyżackimi i polsko-litewskimi, te ostatnie odniosły spektakularne zwycięstwo. Fakt ten upamiętnia obecnie, górujący nad polami pomnik, u stóp którego znajduję się muzeum bitwy. W każdą rocznicę, w tym historycznym miejscu odbywają się ogromne widowiska kostiumowo-batalistyczne z udziałem tysięcy rycerzy (bractw rycerskich całej Europy) i dziesiątków tysięcy turystów.

Jezioro Jeziorak

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce (27 km) oraz szóste co do wielkości. Na jeziorze znajduje się też największa śródlądowa wyspa w kraju – Wielka Żuława. Jeziorak jest także miejscem akcji książki "Nowe przygody Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego, gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej. W roku 2012 Jeziorak został uznany za jeden z 7 cudów Polski w plebiscycie organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Traveler”.

Inne atrakcje turystyczne w okolicy:

  • » Gietrzwałd - Sanktuarium Maryjne, Karczma Warmińska
  • » Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
  • » Leśne Arboretum w Nadleśnictwie Kudypy
  • » Olsztyn - Zamek kapituły warmińskiej, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Aeroklub Warmińsko-Mazurski
  • » Ostróda - Zamek krzyżacki